NEWSLETTER



    Dołącz do naszego newslettera:

    Jak budować zespoły, z których pracownicy nie będą chcieli odchodzić?

    CZYTAJ

    Jak budować zespoły, z których pracownicy nie będą chcieli odchodzić?

    Istnieje takie przysłowie, że jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść daleko, idź zespołowo. Okazuje się jednak, że podróż zespołowa wiąże się z wieloma wyzwaniami, których nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć i jakkolwiek na nie wpłynąć. To co możemy zrobić to budować takie zespoły, w których ludzie zostaną, a nowe osoby będą chciały być ich częścią. Prawdopodobnie u większości czytelników pojawiła się w tym momencie myśl „jak tego dokonać?”. Mamy na to sposób!

    Czy ludzie odchodzą z firmy, od przełożonego, a może atmosfery w pracy?

    Zanim podzielę się kilkoma wskazówkami, jak budować zespoły o jakich marzy niejeden lider, warto pochylić się nad pytaniem z jakimi trudnościami mierzą się liderzy zespołów? I dlaczego tak trudno jest im stworzyć zespoły, które nie tylko będą osiągały cele organizacji, ale również przyczynią się do stworzenia atrakcyjnego miejsca pracy dla przyszłych pracowników.

    Co na ten temat mówią badania?

    Według najświeższego raportu Gallupa wynika, że większość pracowników na świecie praktykuje quiet quitting, czyli „po ciuchu odchodzi” Pytanie co takiego się dzieje, że nie chcą mówić o swoich powodach rozstania. Czego się obawiają? Reakcji szefa, a może członków zespołu? Może obawiają się, że to jest za trudne i sobie nie poradzą i wstydzą się przyznać bo w zespole nie czują się dobrze? Warto dodać, że aż 59% pracowników przychodzi do pracy, zajmuje swoje miejsce i obserwuje zegar. Tacy pracownicy wkładają minimalny wymagany wysiłek w pracę i są psychiczne oddzieleni od pracodawcy. Mimo, iż są minimalnie produktywni, bardziej narażeni są na stres i wypalenie zawodowe niż pracownicy zaangażowani. Dzieje się tak, z powodu poczucia zagubienia i odłączenia od miejsca pracy.

    Raport pokazuje również, że 18% pracowników to ci, którzy stosują loud quitting. Na ten wynik proponuję zwrócić uwagę w większym stopniu. Głośnie odejście pracowników to działania, które bezpośrednio szkodzą całej organizacji, podważając jej cele oraz sprzeciwiając się jej przywódcom. W pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której zaufanie między pracownikiem a pracodawcą zostaje poważnie nagięte. Taki pracownik może zostać również potraktowany w sposób niewłaściwy, przydzielając mu niedopasowaną rolę, a to rodzi konflikty.

    Mając całościowy ogląd na świat biznesu oraz pracowników, którzy pełnią tak ważną w nim rolę, Gallup szacuje, że niskie zaangażowanie pracowników kosztuje światową gospodarkę 8,8 biliona dolarów. To co mogą w tej sytuacji zrobić pracodawcy oraz liderzy to zadbać o odpowiednie kierownictwo oraz przywództwo w zespołach.

    Czy dobry zespół może zatrzymać pracownika?

    Dobry zespół to dobry lider. John C. Maxwell powiedział „Dobry lider wie jak zainspirować ludzi do bycia lepszymi wtedy, gdy są ze sobą, nawet gdy lider nie jest obecny”. Zespoły osiągają największe sukcesy wtedy, gdy członkowie jednoczą się ze sobą, mogą na sobie polegać i są dla siebie jak rodzina.

    Mając to na uwadze, ten zespół niczym się nie różni.

    W sezonie 1998/1999 osiągnął historyczny sukces, zdobywając potrójną koronę – zwycięstwo w Premier League, Pucharze Anglii (FA Cup) i Lidze Mistrzów UEFA. W całej historii dwudziestokrotnie zostawał mistrzem Anglii, zdobył także 12 Pucharów Anglii i pięciokrotnie triumfował w rozgrywkach o Puchar Ligi. Ponadto jest jedną z najbogatszych i najpopularniejszych drużyn na świecie. W jaki sposób to osiągnął?

    Zespół Manchester United pod kierownictwem Alex Ferguson, doświadczył niezwykłej stabilności menedżerskiej. Ferguson pełnił tę rolę przez 26 lat, co pozwoliło mu na długofalowe planowanie i rozwijanie zespołu. Jednym z kluczowych elementów budowania zespołu w Manchesterze United było rozwijanie młodych talentów. Klub reprezentowało wielu znakomitych piłkarzy, takich jak Ryan Giggs, Paul Scholes czy David Beckham. Ciekawym faktem jest to, że ostatni z wymienionych był skłonny zrezygnować z transferu do wymarzonego klubu tylko ze względu na więź jaka łączyła go z managerem i całym zespołem. To pokazuje jak silne wsparcie miało ogromne znaczenie dla ducha zespołu. Dzięki niemu klub ten zawsze potrafił podnosić się po porażkach i przezwyciężać trudności. Kiedy zastanowimy się nad fenomenem tego zespołu, zobaczymy, że jest wyjątkowym przykładem, jak budować zespoły, które radzą sobie z wyzwaniami, trwają razem i utrzymują się na szczycie.

    Jaki jest sposób na budowanie wymarzonych zespołów?

    Jeśli pragniesz budować zespoły przyszłości, powinieneś oprzeć się na posiadanych atutach. Idealny zespół składa się z uzdolnionych ludzi, którzy nieustannie doskonalą swoje umiejętności. Rozsądnym rozwiązaniem jest położenie większego nacisku na rozwijanie utalentowanych pracowników, takich którzy posiadają poszukiwane do zespołu umiejętności niż tworzenie pracowników uniwersalnych. Jak powiedział amerykański przedsiębiorca Jack Welch najważniejszym zadaniem lidera jest tworzenie nowych liderów. Kiedy już stworzysz zespół specjalistów zadbaj o ich dobre samopoczucie nie tylko w czasach sukcesów, ale również porażek. Zadbaj o ich zadowolenie, wydajność, motywację (o tym jak motywować innych dowiesz się z naszego artykułu klikając tutaj) a nade wszystko doceń ich. Dzięki temu stworzysz przyjazne mózgowi środowisko pracy oraz dostarczysz wartościowych zachęt.

    Przywódco, jeśli więc pragniesz budować zespoły rozwijające się, stawiające na współpracę, zespoły odnoszące sukcesy, podążaj za słowami Billa Gatesa. „Nie licz na to, że Twoi pracownicy będą najlepsi bez inwestycji w ich rozwój. Inwestycje w rozwój przynoszą długotrwałe korzyści”. Dlatego razem z Team Players możesz zadbać nie tylko o własny rozwój, ale również całego zespołu.

    Wiele programów rozwojowych z budowania zespołów autorstwa Team Players, stawia na indywidualne potrzeby przedsiębiorstw i poszczególnych zespołów. Wchodząc w głąb firm, ich zespołów, i poznając ich rzeczywistość rozumie się wyzwania z jakimi się one mierzą. To pozwala nie tylko spojrzeć na problem z każdej strony, ale również dotrzeć do źródła, który daje temu początek. Długotrwałe korzyści jakie zapewniła i dalej zapewnia współpraca z Team Players mogą potwierdzić liczne firmy i instytucje. Są to m. in. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, Kelvion Machine Cooling Sp. z o.o., Tru-Flex, ELQ S.A.

    Jakie rozwiązanie proponują eksperci?

    Nie będzie w tym nic odkrywczego jeśli powiemy deleguj zespół na szkolenia! Jednak dobór takiego szkolenia, które odpowie na bolączki z jakimi zmagają się liderzy i ich zespoły, a co więcej wprowadzi realne zmiany na lepsze, rodzi w głowie lidera mnóstwo pytań i wątpliwości. Czy aby na pewno osiągnę to czego pragnę i zbuduję zespół, w którym ludziom będzie się dobrze pracowało?

    W takiej sytuacji Team Players proponuje podejść do zagadnienia w sposób nieszablonowy, innowacyjny, przede wszystkim dający widoczne efekty. Proponuje Grę Manager’s Way. Dlaczego?

    Żadne słowo tak doskonale nie odpowie na to pytanie jak słowo samego Uczestnika rozgrywki.

    „Bardzo podobała mi się forma warsztatów, zarówno teoretyczna jak i możliwość gry zespołowej. W taki sposób można się wiele nauczyć i poznać sposoby działania innych zespołów. Mieć punkt odniesienia jak w stosunku do innych radzisz sobie z wyzwaniami”.

     

     

    Liliana Stępień
    Koordynatorka ds. projektów szkoleniowych
    W czasie mojej pracy odbyłam setki rozmów z przedstawicielami różny firm zbierając od nich szereg cennych informacji. Dlatego pragnę się nimi podzielić.

     

     

    Zapraszamy również do obserwowania nas na LinkedInie oraz Facebooku, gdzie regularnie pojawiają się ciekawostki z zakresu rozwoju pracowników.

    POWRÓT

      SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI