NEWSLETTER



    Dołącz do naszego newslettera:

    Sposoby na poprawę komunikacji w zespole

    CZYTAJ

    Sposoby na poprawę komunikacji w zespole

    Bez właściwego dialogu między pracownikami na różnych szczeblach nie sposób zrealizować zamierzonych celów. W czasach zdominowanych przez aktywność online, wszechobecnych możliwości rozwoju i multikulturowego środowiska pracy problemy z komunikacją są na porządku dziennym. Szkolenia z komunikacji są więc wskazane, a bardzo dobrym narzędziem utrwalającym poznane na nich techniki są gry komunikacyjne.

    5 technik efektywnej komunikacji

    Przejdźmy zatem do poznania paru technik ułatwiających komunikację, a następnie narzędzi, gier dla trenerów, które pomagają je trenować.

    Po pierwsze, w efektywnej komunikacji ważne jest zbudowanie tzw. „Mostu Porozumienia”. Oznacza to interesowanie się punktem widzenia rozmówcy. Pomocne do tego są:

    1. Pytania otwarte – „Z jakich powodów?”
    2. Pytania zanurzone – „To dla mnie szczególnie istotna sprawa, bo…”
    3. Parafraza – „Czy to jest tak, że…?”
    4. Odzwierciedlenie – nazwanie emocji, które widzimy u rozmówcy.

    Niezwykle istotną techniką wspomagającą utrzymanie dobrej relacji bez względu na rodzaj wypowiadanej informacji (pozytywnej, czy negatywnej) jest FUKO. Przekazywanie korygującej informacji zwrotnej zapobiega konfliktom czy burzy emocji. Z kolei dawanie wzmacniającej informacji zwrotnej pozwala na utrwalanie dobrych zachowań i buduje dobre nawyki. Jak to zrobić ?

    1. Fakty – „Pojawiłeś się 20 minut później w pracy.”
    2. Ustosunkowanie – „Nie akceptuję, tego, że ….”
    3. Konsekwencje – Jakie z tego powodu są efekty – „Dzięki czemu, nie mogliśmy omówić kwestii twojego działu.”
    4. Oczekiwania – „Proszę, abyś przychodził punktualnie na takie spotkania. ”

    A jak postępować w przypadku sytuacji konfliktowej ?

    Po pierwsze należy przejść z pozycji stanowisk (co?), na interesy (z jakiego powodu ?). To ważne, aby odkryć interesy obu stron. Następnie, definiujemy problem (W jaki sposób możemy zadbać o interesu obu stron ?). Po dokładnym poznaniu przyczyny konfliktu, jest czas, na wspólne szukanie rozwiązań. Ważne, aby nie zatrzymywać się na jednym rozwiązaniu i nie krytykować pomysłów rozmówcy. Na koniec następuje czas na podjęcie decyzji (które rozwiązanie jest najlepsze dla obu stron). Podczas tego, należy upewnić się, czy wybór zaspokaja potrzeby obu stron. Pomocne w tym może okazać się określenie kryteriów podjęcia decyzji (pieniądze, czas).

    Gry biznesowe sposobem na zbudowanie mostu porozumienia

    Podsumowując, szkolenia z komunikacji obfitują w wiedzę i techniki wspomagające efektywne porozumiewanie się. Problem pojawia się, kiedy wiedzę zdobytą podczas warsztatów należy wykorzystać w praktyce. Wówczas na zakończenie cyklu szkoleń, bądź w ich trakcie rekomendujemy wykorzystanie gier komunikacyjnych.

    Prawdą jest, że wciąż taka forma gier biznesowych nie jest standardem, a jej skutki znane małej ilości odbiorców. Gry dla trenerów ułatwiające ich pracę, powinny stać się, zatem powszechnie używane. Dlatego wychodząc naprzeciw aktualnych potrzeb na rynku, proponujemy zapoznanie się z naszą ofertą.

    Jedną z takich gier biznesowych jest – Prosto z Mostu. W trakcie której gracze mają możliwość wykorzystać poznane wcześniej techniki komunikacyjne służące bardziej efektywnej komunikacji.

    Inną grą dla trenerów, wspomagającą ich pracę jest Maneger’s Way. Gra pozwala trenować techniki z dziedziny nie tylko komunikacji, ale dodatkowo zarządzania, planowania, motywowania, oraz zarządzania zmianą.

    Szkolenia z komunikacji mogą poprawić wydajność niejednej firmy, a mniej trudności z porozumiewaniem się oznacza nie tylko większą efektywność, ale wpływa też na lepszą atmosferę w pracy.

     

    Zapraszamy też do obserwowania nas na LinkedInieFacebooku gdzie regularnie pojawiają się ciekawostki z zakresu rozwoju pracowników.

    POWRÓT

      SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI