Praca stanowi ważną część naszego życia. Często poświęcamy jej wiele czasu i energii, aby osiągnąć sukces i zaspokoić nasze potrzeby finansowe. Jednakże, kiedy poświęcamy pracy całe swoje życie, może to prowadzić do wypalenia zawodowego i negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest dobre samopoczucie pracowników i utrzymanie ich równowagi między pracą a życiem prywatnym, tzw. work-life balance (WLB).
Work-life balance to klucz do dobrego samopoczucia pracowników, a tym samym do ich wydajności i zadowolenia z pracy. Kiedy poświęcamy cały czas i energię pracy, nie tylko przyczyniamy się do naszego wypalenia zawodowego. Prowadzi to również do negatywnych skutków dla naszych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Regularne nieobecności w życiu prywatnym mogą prowadzić do izolacji i zniechęcenia, co wpływa na naszą zdolność do wykonywania pracy.
Dział HR ma ogromny wpływ na kulturę organizacyjną, w tym na sposób, w jaki organizacja postrzega work-life balance. Pracownicy zaczynają oczekiwać, że ich pracodawcy będą wspierać ich wysiłki w osiąganiu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Dział HR odgrywa kluczową rolę w tworzeniu polityk, które to umożliwiają.
Istnieje wiele sposobów, aby wspierać work-life balance w organizacji. Oto kilka przykładów:
Work-life balance to kluczowy element dla każdej organizacji. Dział HR działając jako mediator między pracownikami a zarządem i tworząc dedykowane polityki i programy, umożliwia pracownikom osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jej poprawa przynosi korzyści nie tylko dla dobrego samopoczucia pracowników, ale również dla organizacji, w której pracują. Zwiększenie zadowolenia i motywacji pracowników prowadzi do większej lojalności wobec pracodawcy, zmniejszenia kosztów związanych z rotacją pracowników oraz zwiększenia efektywności i innowacyjności organizacji. Oprócz wymienionych już sposobów organizacje mogą również wprowadzić programy wsparcia dla pracowników, takie jak kursy rozwoju osobistego, programy fitness lub coachingu. Pracownicy powinni czuć się zrozumiani i szanowani, a pracodawcy powinni dążyć do zrównoważenia wymagań organizacji z potrzebami pracowników.
Warsztaty WLB mogą obejmować wiele tematów związanych zarówno z obszarem życia zawodowego jak i prywatnego. Ich dobór jest kwestią rozmów i ustaleń przed rozpoczęciem projektu. Wydaje się jednak, że podstawowymi elementami składającymi się na dobrostan pracownika są takie tematy jak: komunikacja, asertywność, organizacja czasu, inteligencja emocjonalna lub radzenie sobie ze stresem. Bez zwrócenia uwagi na te podstawowe kwestie trudno przystąpić do rozwijania w sobie pasji do życia, hobby, kreatywnego wspierania najbliższych czy też do kreowania i realizacji własnych marzeń. Może to jest dobry czas, żeby rozpocząć z Team Players projekt wspierający Twoich pracowników?
Zapraszamy też do obserwowania nas na LinkedInie i Facebooku gdzie regularnie pojawiają się ciekawostki z zakresu rozwoju pracowników.