NEWSLETTER



    Dołącz do naszego newslettera:

    Jak krytykować, nie krytykując ?

    CZYTAJ

    Jak krytykować, nie krytykując

     

    Cytując Aleksandra Fredrę – „Mądra krytyka oświeca, głupia gasi”. W tym artykule poznamy rodzaje krytyki oraz zaproponujemy sposoby odpowiedniego przekazywania innym informacji zwrotnej. Dodatkowo, przedstawimy gry dla trenerów, a w tym gry komunikacyjne, pomagające w praktyce omówionych technik.

     

    Krytyka konstruktywna a krytyka destruktywna

     

    Mówi się o dwóch rodzajach krytyki – takich, które poprawiają jakość pracy pracownika oraz takie, które nie przynoszą pozytywnego skutku.

    Krytyka destruktywna najczęściej przekazywana jest bez wskazania dróg prawidłowego rozwiązania danej sytuacji oraz podania wyjaśnienia. Skutkuje to pogorszeniem wykonywania zadań przez pracowników oraz wywołuje nastawienie obronne, przez co dalsza wymiana zdań może tylko spowodować i pogłębiać konflikt.  Ponadto, najczęściej odwołuje się ona do komunikatów typu –„Ty”.

    W przeciwieństwie stoi krytyka konstruktywna, która wpływa na polepszenie wykonywania zadań tzn. zwiększeniu danych kompetencji w przyszłości. Krytyka konstruktywna ma na celu analizę popełnionych błędów wraz z podaniem faktów. Uwzględnia ona opis swoich wrażeń oraz zawiera pytania otwarte. Nie wyśmiewa, nie atakuje i służy uczeniu się na własnych błędach.

    Na rynku istnieją różne gry dla trenerów, które mówią jak należy się komunikować. Zazwyczaj szkolenia z komunikacji zawierają szereg technik, które pokazują jak powinna wyglądać konstruktywna krytyka. Ciągle jeszcze jednak jest za mało gier dla trenerów, które umożliwiałyby trenowanie poszczególnych technik w trakcie szkoleń.

     

    Jak przekazać informację zwrotną, a nie krytykować?

     

    Poniżej prezentujemy przykładowe techniki, na które warto zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy, podczas której chcemy udzielić komuś negatywną informację.

    • Zastanów się jaki jest Twój cel przed przekazaniem informacji.
    • Zadbaj o czas i atmosferę spotkania.
    • Przygotuj się przed rozmową, a w tym zgromadź fakty.
    • Pomyśl jak sam chciałbyś tę informację otrzymać.
    • Negatywne informacje przekazujemy w cztery oczy.
    • Używaj komunikatu JA.
    • Mów o zachowaniu, a nie o osobie.

    Zazwyczaj szkolenia menedżerskie obfitują w bardzo dużą ilość technik wprowadzanych w bardzo krótkim czasie. Podobnie wygląda to ze szkoleniami z komunikacji. Zazwyczaj jest tak, że większość technik bardzo szybko jest zapominana.

    Obecnie jest niewiele gier dla trenerów, które pozwalają na trenowanie i utrwalanie technik, o których mowa podczas szkoleń.

    Gra komunikacyjna pozwala w atrakcyjny sposób trenować wszystkie poznane techniki. Podczas krótkich rund w ramach szkoleń z komunikacji, uczestnicy mogą nabyć biegłości w stosowaniu wszystkich narzędzi. Również szkolenia menedżerskie, mogą stać się, z jej wykorzystaniem bardziej atrakcyjne.

    Manager’s Way to idealna gra, która to umożliwia.

    Wszystkie opisywane przez nas wcześniej narzędzia to doskonałe gry dla trenerów, które uprzyjemnią każdy warsztat pracy trenerom.

     

    Zapraszamy też do obserwowania nas na LinkedInieFacebooku gdzie regularnie pojawiają się ciekawostki z zakresu rozwoju pracowników.

    POWRÓT

      SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI