NEWSLETTER



    Dołącz do naszego newslettera:

    Co wpływa na motywację pracowników?

    CZYTAJ

    Co wpływa na motywację pracowników?

    Motywowanie pracowników to jedna z funkcji zarządzania, która sprawia menedżerom najwięcej trudności. I chociaż dyskusje na temat skutecznego motywowania toczą się od dekad, a szkolenia z motywacji, często z wykorzystaniem gadżetów dla trenerów dostarczają wielu porad, jak pobudzać ludzi do działania, wciąż wielu menedżerów boryka się z problemem niezmotywowanych pracowników. Co trzeba wiedzieć, aby skutecznie motywować innych? Jak szkolenia z motywowania, czy też gry dla menedżerów mogą wpłynąć na długotrwałe zaangażowanie pracowników do działania?

    Dlaczego powinniśmy odłożyć kij i marchewkę?

    Popularna kilkadziesiąt lat temu zasada kija i marchewki zakładała, że należy nagradzać za dobre zachowanie oraz karać za złe. W rezultacie człowiek jako istota rozumna zawsze miał podejmować racjonalne działania przynoszące mu korzyść, co miało z kolei maksymalizować wydajność oraz zyski firmy. Jednak druga połowa XX wieku dobitnie pokazała, że metoda ta nie wystarcza w coraz bardziej skomplikowanych gospodarkach potrzebujących osób z zaawansowanymi umiejętnościami.

    Zasada kija i marchewki nie działa z kilku powodów. Po pierwsze, nagroda zewnętrzna zmniejsza zainteresowanie samym zadaniem. Choć w krótkim okresie chęć zdobycia nagrody działa bardzo pozytywnie, w dłuższej perspektywie może to prowadzić do spadku motywacji.

    Po drugie, nagroda warunkowa typu „jeśli zrobisz to, dostaniesz tamto” zmniejsza wewnętrzną motywację pracownika, ponieważ zmusza go do rezygnacji z części jego autonomii. Co zatem należy wiedzieć, aby prowadzona przez menedżerów gra motywacyjna przyniosła zamierzone efekty?

    4 zasady motywacji – DNA Tamary Lowe

    Zasady motywacji Tamary Lowe, amerykańskiej ekspertki w dziedzinie motywowania to dziś podstawowe gadżety dla trenerów podczas szkolenia z motywacji. Aby móc zrozumieć, co wpływa na motywację pracowników należy przestrzegać tych czterech reguł.

    1. Każdy motywuje się inaczej. Należy pamiętać o tym, że każdego do działania mogą pobudzać inne czynniki.
    2. Każdy ma wyjątkowy i niepowtarzalny typ motywacyjny. Jest to motywacyjne DNA, o którym opowiemy niżej.
    3. To, co motywuje jedną osobę, może demotywować inną. Zasada, która nakazuje nam zachować ostrożność podczas motywowania więcej niż jednej osoby. To, co motywuje jednego pracownika (np. stabilizacja), na drugiego, pragnącego wyzwań, może działać zupełnie odwrotnie.
    4. O typach motywacyjnych nie można mówić w kategoriach „lepszy-gorszy”.

    Motywacyjne DNA tworzą trzy elementy. Są to:

    1. Dążenia (ang. Drives) – wewnętrzna siła motywująca do działania. Dążyć możemy np. do kontaktu z innymi lub do wydajności.
    2. Potrzeby (ang. Needs) – np. do stabilizacji lub do zmiany.  Podstawowe wymagania, które należy spełnić, aby pracownik mógł się realizować.
    3. Nagrody (ang. Awards) – oczekiwane przez nas wynagrodzenie wewnętrzne lub zewnętrzne.

    Dopiero dokładnie przeprowadzona analiza dążeń, potrzeb oraz oczekiwanych nagród pozwoli nam zrozumieć, co motywuje danego pracownika.

    Szkolenia z motywacji sposobem na zrozumienie pracowników

    Gdy zasoby ludzkie stają się kluczowym czynnikiem sukcesów, zmotywowana kadra to absolutna konieczność do poprawnego działania przedsiębiorstwa. Efektem tego jest rosnące zapotrzebowanie na szkolenia z motywowania pracowników. Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi specjalistów z Team Players są gry dla menedżerów pozwalające w pełni zrozumieć swoich pracowników. Przykładem jest gra motywacyjna „Get Motivated”. Oparta na koncepcji motywacyjnego DNA wspomnianej wcześniej Tamary Lowe, „Get Motivated” pozwala na dokładne poznanie oraz zrozumienie czynników motywacyjnych danej osoby. Więcej o tej grze oraz jej zastosowaniach przeczytasz tutaj.

    Zapraszamy też do obserwowania nas na LinkedInieFacebooku gdzie regularnie pojawiają się ciekawostki z zakresu rozwoju pracowników.

    POWRÓT

      SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI